Na prevádzku elektrospotrebičov, ktoré nám uľahčujú život alebo vypĺňajú voľný čas, minie priemerná domácnosť 8 % energie. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj správna manipulácia so spotrebičmi (chladničkou, mrazničkou a osvetlením) nám môže ušetriť peniaze. 

Investujte do novej chladničky či mrazničky a ušetrite elektrinu aj peniaze 

Najväčší podiel na spotrebe domácich spotrebičov majú chladnička a mraznička. Ich príkon nie je taký veľký (cca 150 W), avšak ich prevádzka je celoročná. Pri chladničkách je dôležité pamätať na to, že technologický pokrok v chladiacom priemysle je značný a chladničky vyrábané dnes majú v porovnaní s chladničkami spred 15 rokov spotrebu nižšiu o takmer polovicu. Investícia do novej chladničky sa tak pri aktuálnych cenách elektriny a samotných chladničiek vráti do piatich rokov.  

Stará chladnička môže mať nadspotrebu aj z dôvodu opotrebenia kompresora, netesnosti dverí či starnutia chladiva, čo prispieva k jej vyššej spotrebe. Napríklad, stará chladnička má nameranú spotrebu 2 kWh za deň, pričom nové chladničky ju majú do 0,7 kWh za deň. Domácnosť tak môže výmenou chladničky ušetriť ročne až 70 EUR.

S LED osvetlením ušetríte až 90 % spotrebovanej energie 

Ďalšou veľkou oblasťou spotreby elektriny je svietenie. Domácnosti ešte stále využívajú neúsporné volfrámové žiarovky. Ich predaj v EU je síce obmedzený, no predajcovia našli spôsob, ako ich naďalej ponúkať, a to vo forme tepelných spotrebičov. V podstate je toto pomenovanie správne, keďže volfrámové žiarovky minú 80 % elektriny na výrobu tepla a iba 20 % na výrobu svetla. 

Ich výmenou za moderné LED osvetlenie domácnosť ušetrí 90 % elektriny spotrebovanej na svietenie. Výhodou LED žiaroviek nie je len nižšia spotreba, ale aj niekoľkonásobne vyššia životnosť a nerozbitnosť, čo ocenia hlavne rodiny s deťmi. 

Tipy a rady ako ušetriť elektrinu 

Nenechajte výber elektrického spotrebiča na náhodu 

Najlacnejšia energia je nespotrebovaná elektrina. Dôležité je preto optimálne využívanie a vhodný výber veľkosti spotrebiča podľa účelu a frekvencie používania.  

Pri kúpe nového spotrebiča je dôležité nechať si poradiť. Predostrite predajcovi svoje očakávania a účel použitia. Ak už vlastníte spotrebič a máte pochybnosti o jeho spotrebe, je dobré si porovnať jeho spotrebu so štítkovou hodnotou nových spotrebičov. 

Ušetrite energiu správnou starostlivosťou o chladničku a mrazničku 

Veľká alebo malá umývačka riadu? S ktorou ušetríte viac energie? 

Ako ušetriť pri praní? 

Pre šetrenie energie je výber sušičky dôležitý. Kombinovaná sušička alebo sušička bielizne?