Tepelné čerpadlo je dnes čoraz populárnejšou alternatívou k tradičnejším spôsobom vykurovania a svojej obľube sa teší najmä pre svoju efektivitu, ktorá z dlhodobého hľadiska dokáže ušetriť nemálo peňazí.

Jeho prevádzka je tiež ekologická a z hľadiska trvalej udržateľnosti ide o ideálne riešenie zabezpečenia tepelného komfortu. Viete však, čo všetko si vyžaduje jeho správna inštalácia a nastavenie?

 

Inštalácia tepelného čerpadla podľa typu

Inštalácia tepelného čerpadla pozostáva z montáže vonkajšej jednotkyvnútornej jednotky, ktoré je potrebné následne napojiť na elektrinu, vykurovaciu sústavu a rozvody teplej úžitkovej vody.

Podľa zdroja získavania tepla existuje niekoľko typov tepelných čerpadiel, pričom inštalácia každého typu zvlášť má určité špecifikácie.

Napríklad tepelné čerpadlo zem/voda používa ako zdroj tepla pôdu, a to za pomoci hĺbkového vrtu alebo kolektorov rozmiestnených po pozemku. Sú tak potrebné rozsiahlejšie úpravy exteriéru v okolí stavby.

Naproti tomu zariadenie typu vzduch/voda získava energiu zo vzduchu a na rozdiel od predošlého si nevyžaduje zložité stavebné úpravy či žiadne zásahy do pozemku. Rovnako inštalácia tepelného čerpadla, ktoré funguje na princípe vzduch-vzduch je o čosi jednoduchšia.

Nech už ide o akýkoľvek typ, pri samotnej inštalácii je dôležité, aby bol dodržaný presný postup stanovený výrobcom. Vždy pamätajte na dostatok priestoru pre prípadnú prehliadku či opravu zariadenia a tiež na to, aby vonkajšia jednotka neobťažovala susedov.

Optimálny priestor okolo jednotky by mal byť minimálne 0,5 metra. Pri samotnej montáži je však potrebné dodržať predpísané rozmery prepojovacieho káblového zväzkupotrubia.

 

Jednoduché nastavenie tepelného čerpadla

Cieľom tepelného čerpadla by nemalo byť len vykurovať, ale robiť to predovšetkým úsporne a efektívne. Preto je dôležité dbať nielen na jeho inštaláciu, ale aj na správne nastavenie.

Ovládanie tepelného čerpadla je veľmi jednoduché a prebieha cez prehľadný display, kde si veľmi rýchlo nastavíte požadovanú teplotu. 

Každý výrobca ponúka vlastné užívateľské rozhranie, cez ktoré ľahko nakonfigurujete tepelné čerpadlo aj sami.

U najmodernejších typov tepelných čerpadiel sa môžete stretnúť aj s ovládaním pomocou mobilnej aplikácie.